RECİ LAZER TÜP, LAZER TÜPÜ, CAM TÜP LAZER, MODELLERİ, FİYATLARI

Bir lazer operasyonunda, foton yayan atomlar iki tarafı da ayna ile kaplanmış bir tüp içinde bulunmaktadır. Bir ayna karşısından gelen 100 fotonun 99'unu geri yansıtır. Bu durum 99 tane fotona, hazır bekleyen atomlarla ışımalar yaptırır ve bir foton akışı oluşur.
 
Tüpte 5 atom olduğunu düşünelim oluşan zincirleme reaksiyon sonucu bu 5 atom 6 foton üretecektir. Tüpte n atom varsa n+1 foton üretilir. Yani lazer tüpündeki atom sayısı ortaya çıkacak toplam ışığın yoğunluğunu belirler. Şayet ışın aynı fazda ve dalga boyunda ise, ışının gücü normal gücünün karesine eşit olmaktadır. Küçük bir ışık kaynağında bile atom sayısı 1016 dan fazla olduğundan yapışık olan fotonlarda güç çok büyüktür. Bütün bunlar %100 verim için geçerlidir tabi. Bilindiği gibi verim hiçbir zaman %100 olmaz. Doğal olarak birde aynı yönde çıkmayan fotonlarda olacaktır. Bu fotonlar ise lazer tüpünün duvarları tarafından etkisiz hale getirilir. Lazer tüp kullanırken, topraklama 3KW reğülatör a tüpün watına göre bir soğutma sistemi rutubetten uzak olmasına dikkat edilmeli.
Kesim kalitesi ve verim açısından lazer tüplerinin seçimi ve bu lazer tüplerinin ömrü önemlidir.
 
 
Lazer tüpü genellikle iki başlık altında incelenir. Bunlar,
 
İlk kez1964 yılında Bell Laboratuvarlarında Kumar Patel tarafından gazlı lazerleri ortaya atıldı .
 
Teknik Özellikleri,
Verimliliği ve kararlı olması sayesinde, halen etkin şekilde kullanılmaktadır. 
Karbondioksit lazerler, yüksek güçlü ve sürekli dalga verebilen lazerlerdir ve oldukça etkilidir. 
CO2 lazer dalga boyu 9.4 ve 10.6 mikron genişlikte kızılötesi ışık üretimiyle başlar.
Rezenatör içinde CO2 gazına elektrik verilmesiyle oluşur. Verimi arttırmak amacıyla %60-55He (Helyum), %40-35N2 (Azot) ve son olarak da %1-10 oranında Karbon Dioksit gazı kullanılır.
Bir zamanlar ayrı ayrı kullanılan bu gazlar, artık yerini tek bir tüpte hazır karışımlara bırakmıştır.
Lazerleri, yüksek voltajla çalışan kısa ömürlü lazerlerdir.
Radyo Frekansı Lazerleri
Radyo frekansı lazerleri, yüksek frekans ile fakat düşük voltajla çalışır. Bu yönü onu uzun ömürlü hale getirir.
 
Lazer Tüplerinin Ömürleri
Lazer Tüp Ömürleri 10.000 Saat Diye Geçse de Aslında Neti Ortalama 8.500 - 9.000 Saat Arası Değişmektedir. Aslında bu lazer tüplerinin ömürleri kullanıma göre değişkenlik göstermektedir.
 
Tüp kullanım göre bu değişkenliği kontrol altında tutup optimize etmenin yollarından en temeli tüpün soğutulması ve yıpranmamasıdır. Çünkü tüp ömrünü etkileyen ana etken ısıdır. Özellikle de tüp çevresinin dengeli olarak soğutulması lazer tüpünün kullanım ömrünü uzatacaktır. Mümkünse yüksek ısılı ortamlarda kullanılmamalıdır. Daha az güç lazer kaynağını daha serin tutarak lazer tüp ömrünü uzatır. Yüksek iş döngüsü hızı, tüpün bir tarafının diğer tarafa göre aşırı ısınmaması, lazer tüpünde termal stresi artırarak kullanım ömrünü kısaltabilir. Bu tarz davranışlardan kaçınılmalıdır. Lazerleri soğutmanın, basınçlı hava, fanlar, sıvıyla soğutulan sistemleri gibi pek çok yolu vardır.
 
Örneğin markalama işlemi sırasında aşırı ısı üretilir ve bu durum lazer gücünü daha yükseğe ayarlandıkça artacaktır. Isı, kapaklarda genleşmeye neden olacak ve gaz kaçağına neden olacak. Lazer kullanım ömrünün optimum düzeye de kalması tüpün etkili olarak soğutulması gerekir. Optimum koşul, istenen markalama sonucunu elde etmek için en düşük miktarda güç kullanan yüksek performanslı bir lazere sahip olmaktır; düşük güç harcayan lazer daha az soğutma gerektirir. Buradan da anlaşılacağı gibi RF lazer tüpleri DC lazer tüplerine nazaran daha uzun ömürlüdür.
Ana Sayfa |Lazer Tüp |Lazer Lens |Lazer Soğutma |Lazer Ayna |Lazer Güç Kaynağı |Lazer Kontrol Kartı |İletişim