LAZER LENS, MAKİNA LENSİ, LAZER LENS MODELLERİ, FİYATLARI

Lazer kesim makinelerinde üretilen lazer ışınını incelterek işlem yapmanıza olanak verecek parçaya kullanılan odaklayıcı mercekler (focusing) lens adı verilir.
Lazer kazıma veya lazer kesim tezgâhlarında yüksek kesim kalitesi kullanılan lenslere bağlıdır. Bu kameralarda yakın ve geniş açılı fotoğraflar çekimleri için farklı lenslerin kullanılmasıyla aynı mantıktadır. Bildiğiniz gibi çeşitli lensler odak uzaklıklarına göre farklılık göstermektedir. Lazer tezgahlarda lensin odağa olan uzaklığı yani odak uzaklığı inç olarak gösterilir. Odak ise en küçük ışın çapıdır. Çalışma mantığı olarak odağın önünde ve arkasında ışın tekrar genişler. Küçük ışın çapı yüksek enerji yoğunluğu, başka bir değişle 'agresif' ışın anlamına gelir.

Lazerde tezgahlarda kesim yapan unsur lazerin gücünden ziyade lazer ışınının belli bir noktaya (Watt/birim alan) yoğunlaşmasını sağlayan lens ve aynadır. Oluşturulan lazer ışını tek basına hiçbir kesme veya kazıma işlemi yapmayacaktır.  Bu kazıma ve kesme işlemini yapabilmek için oluşturulan lazer ışını bir aynalar ve mercekler sisteminden geçirilerek inceltilip, yoğunlaştırılmalıdır. Örneğin 0.003" çapında bir alanda 40 W lazer gücü, 0,005" çapında bir alanda 40W gücünden çok daha etkilidir.  Lazerler tezgahlar için mercekler odak uzaklıkları ve ışının odak noktasındaki boyutları ile tarif edilir. Çok yüksek çözünürlülük için odak uzaklığının küçük ve lazer ışınının odak noktasındaki boyutları küçük olması gerektir Ancak yüksek çözünürlülük beklendiğinde makinenin çalışma hızının buna bağlı olarak düşeceği unutulmamalıdır. İşin çeşidine göre mercekler değişiklik göstermektedir

Verimli ve kaliteli bir kazıma veya kesim için merceğin ve optik sistemin her daim temiz ve pürüzsüz olması şarttır. Lazer makinelerde kullanılan mercekler odak uzaklığı ve odak noktasındaki lazer ışınının çapına bağlıdır. Lensler günümüzde güçlü firmaların teknolojisine göre değişik biçimlerde kendilerine has çeşitli kaplama tekniklerine sahiptir.
Hangi lensin kullanılacağı birkaç faktöre bağlıdır. Bunlar;

       
  • Lazerin gücü,
  •    
  • Malzeme tipi,
  •    
  • Grafiğin ayrıntı derecesi ve çözünürlüğü (dpi),
  •    
  • Malzemenin kalınlığıdır.

Lazer kesim esnasında odak uzaklığı ile grafiğin ayrıntı derecesi ile ters orantılı, malzeme kalınlığı ile ise doğru orantılıdır. Yani ne kadar artarsa lazer kazımasında veya kesimdeki odak uzaklığı o kadar kısalır. Ne kadar malzeme ne kalınlaşırsa odak uzaklığı o kadar artar.
Bunun yanı sıra alanın derinliği lazer ışınının optimal şekilde odaklandığı alanı belirtir. Odak uzaklığı ne kadar fazlaysa alanın derinliği o kadar yüksektir. Örneğin, 5 inç lensin alan derinliği 2.5 inç lens için olanın yaklaşık iki katı olacaktır. Dolayısıyla daha kalın malzemelerinin kesim kenarı 5 inç lens kullanıldığında 2.5 inç lens kullanıldığı zamankinden daha düz olacaktır.

Aynı zamanda odak uzaklığı arttıkça lazer ışının çapı büyüyecektir. Sonuç olarak lazerin gücü daha geniş bir yüzeye dağıtılacaktır. Buda demek oluyor ki, yüzey alanı başına daha az güç uygulanacaktır. Bu nedenle daha büyük odak uzaklığına sahip bir lensin kullanılması ısıya hassas tepki veren laminant gibi malzemeler için avantajlı olacaktır. Anlaşıldığı üzere daha büyük odak çapı daha büyük hat genişliği demektir. Bu da dolum hatları lazerle daha büyük uzaklıktan ve daha hızlı kesilecektir.

Lens temizliğinde, profesyonel bir yardım almanıza gerek yoktur. Bir hava üfleme ampulü veya kompresör ile gevşek partikülleri üfleyerek yüzeyden temizlemenize yardımcı olacaktır. Tabi bu işlem için alternatif olarak lazer makinenizin basınçlı havasını kullanabilirsiniz. Tozu üfleyerek temizledikten sonra hala pislik olduğunu düşünüyorsanız, lensi lazer makinesinden dikkatli bir şekilde çıkarın. Çıkardıktan sonra çizebileceğinden lensleri çok dikkatli bir şekilde tutmak önemlidir, lensi tutmak için asla bir alet kullanmayınız. Lens yüzeyine az miktarda alkol döküp yüksek kalite %100 pamuk uçlu kağıt çubuk ile temizleyebilirsiniz. Lens hala kirli ise temizleme işlemini tekrarlayın bu sorununuzu çözecektir.

İlgili Aramalar : Lazer LensLazer Makina LensiLazer Lens Modelleri, Lazer Lens Fiyatları

Ana Sayfa |Lazer Tüp |Lazer Lens |Lazer Soğutma |Lazer Ayna |Lazer Güç Kaynağı |Lazer Kontrol Kartı |İletişim