LAZER AYNA, LAZER METAL AYNA, MODELLERİ, FİYATLARI

Bu parçada lazer kesim makinalarında ayna adı verilen bu mühim parçanın temizliği ve doğru bir şekilde ayarlanması üzerinde durulmuştur.
Lazer kesim makinelerinde lens yardımıyla inceltilen lazer ışınının yansıtıp ve iletiminden sorumlu parçaya ayna adı verilir.
Lazer kazıma veya lazer kesim tezgâhlarında yüksek kesim kalitesi kullanılan lenslere bağlı olduğu kadar aynalarda büyük önem arz etmektedir. Lazerde tezgahlarda kesim yapan unsur lazerin gücünden ziyade lazer ışınının belli bir noktaya (Watt/birim alan) yoğunlaşmasını sağlayan lens ve aynadır. Bu bağlamda aynalar lazer kesim makinalarının en önemli parçaları arasında yer almaktadır.

Oluşturulan lazer ışını tek basına hiçbir kesme veya kazıma işlemi yapmayacaktır.  Bu kazıma ve kesme işlemini yapabilmek için oluşturulan lazer ışını bir aynalar ve mercekler sisteminden geçirilerek inceltilip, yoğunlaştırılması gerekmektedir.

Örneğin 0.003" çapında bir alanda 40 W lazer gücü, 0,005" çapında bir alanda 40W gücünden çok daha etkilidir.  Lazerler kesim tezgahları için aynalar odak uzaklıkları ve ışının odak noktasındaki boyutları ile tarif edilir. Optimal bir çözünürlülük için odak uzaklığının küçük ve lazer ışınının odak noktasındaki boyutları küçük olması şarttır. Ancak yüksek çözünürlülük beklendiğinde makinenin çalışma hızının çalışma prensibi gereği düşecektir. Verimli ve kaliteli bir kazıma veya kesim için ayna sistemin her daim temiz ve pürüzsüz olması şarttır.

Odak uzaklığı ve yansıma bilindiği üzere kullanılan ayna ve merceğe bağlıdır. Lazer kesim makinalarında odaklanan ışının kalitesi kesim esnasında elde edilecek ürünün kalitesini bubla birlikte lazer kesim makinasının verimini doğrudan etkilemektedir.

Lazer kesim esnasında odak uzaklığı ile grafiğin ayrıntı derecesi ile ters orantılı, malzeme kalınlığı ile ise doğru orantılıdır. Yani ne kadar artarsa lazer kazımasında veya kesimdeki odak uzaklığı o kadar kısalır. Ne kadar malzeme ne kalınlaşırsa odak uzaklığı o kadar artacaktır.
Bunun yanı sıra alanın derinliği lazer ışınının optimal şekilde odaklandığı alanı belirtir. Bunu da aynanın yüzeyi belirler. Aynanın yüzeyi tozlu ise, lazer ışınının kazıma üzerinde çalışılacak nesneye kadar aynı güçte yansımasını engeller ve yaptığınız kesim ve/veya kazımanın randımanı düşer. Ayna üzerinde biriken toz lazer ışını tarafından ısınır hatta yanarak aynaların hasarlanmasına sebep olur. Hasarlanan aynaların temizlenerek tekrar kullanımı mümkün değildir, yenileri ile değişmesi gerekir. Buda ek bir maliyet oluşturur

Peki tozu nasıl engelleriz? Ortamınız müsait ise makina çıkışından alınan havayı doğrudan çalışma mekanı dışına verecek havalandırma sistemi kullanmalısınız. Bu şekilde kazıma ve kesim sonrası makina içinde oluşan tozun makina içinde birikmesi engellenecektir. Havalandırma sistemi yeterli olmayan makinalarda kısa zamanda aynalarda birikerek arızalara neden olacaktır. Makinanızın günlük, haftalık ve aylık bakımlarını düzenli yapılmalıdır, bu bakımların nerdeyse hepsi sadece temizliğe dayalı bakımlardır. Bu sayede makinemizin Verimi % 30 Artacaktır.
Lazer kesim makinalarının verimi lazer ışınının güç kaybına uğramadan tüp çıkışından çalışılan malzeme yüzeyi üzerinde odaklanmasına bağlıdır. Herhangi bir sebep ile bir aynanın ayarının bozulmuş olması ışının malzemeye odaklanmamasına yol açabilir. Eğer kalitesiz bir kesim ve lazer kesim makinasının veriminde bir düşme söz konusu ise bu gözle görünür bir biçimde ise;

Önce mercek ve aynalar kontrol edilmeli daha sonra bir kompresör yardımı ile mercek ve ayna üzerine hava püskürtülmeli halen sorun çözülmediyse eğer ayna ve mercek yuvalarından sökülüp alkol ve pamuklu kağıt çubuk yardımıyla temizlenmeli. Bu işlemlerden sonrada halen lazer kesim makinasının veriminde ve kesim kalitesinde bir artış yok daha fazla kurcalamayıp büyük sorunlara yol açmadan servisle irtibata geçmek gerekmektedir.İlgili Aramalar : Lazer Ayna, Lazer Metal Ayna, Lazer Aynaları, Lazer Ayna Fiyatları

Ana Sayfa |Lazer Tüp |Lazer Lens |Lazer Soğutma |Lazer Ayna |Lazer Güç Kaynağı |Lazer Kontrol Kartı |İletişim