LAZER KONTROL KARTI

Lazer ışını; karbondioksit lazer tezgahlarında, karbondioksit gazına elektrik akımı verilmesi suretiyle oluşturulur. Ayrıca verimi daha da arttırmak için karbondioksit gazına azot ve helyum gazı eklenirse verim 1/3 oranında arttırılır. Lazer kesim ise elde edilen lazer ışını ile çeşitli tezgahlarda yapılan kesim işlemine denir.

Lazer kesim makinası 3 temel bölümden meydana gelir; Bunlar lazer ışınının üretildiği rezonatör, makinanın taşıyıcı gövdesi ve hareketli eksenler, lazerin kesim kafasına iletim sistemi ve bütün bu sistemleri ve bu sistemlerin bileşenleri olan lazer tüpü, lazer lensleri, lazer aynaları, soğutma sistemlerini ve son olarak lazer güç kaynaklarını yöneten, bu parçalara komut verir. Bu lazer kontrol kartları lazer kesim veya kazıma işlemlerinde operasyonu ev uygulanan lazer ışık yoğunluğunu bir operatör aracılığı ile ayarlar ve yönetir. Ayrıca olası bir arıza durumunda, bakım zamanı geldiğinde operatöre bildirim sunar.

Lazer kontrol kartları ile bilgisayarlarla bağlantı kurulmasında aracı görevi görmektedir. Lazer kontrol kartı yardımıyla PC ile kurulan bağlantı ile autocad, solidworks gibi tasarım programları ile hazırladığımız projeleri aynen bire bir ölçüde üretme şansına sahip oluyoruz.

Ülkemizde teknolojik imalat tezgâhı olarak ithal edilen lazer kesme tezgâhları kontrol kartları ile pc ye bağlanmasıyla otomotiv sektöründe üretim için büyük kolaylık sağlamaktadır. Otomotiv yan sanayisi olarak çalışan çeşitli fabrikalar lazer kesme tezgâhlarını kullanarak rakiplerine büyük fark atmışlardır. Yapılan çalışmada lazer tezgâhlarının genel özellikleri, lazer tezgâhının kullanılmasıyla sağlanan kolaylıklar, lazer tezgâhının hangi malzemeler için ve hangi kalınlıklar kadar kesme yapıldığı, parça programı yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve bir imalat işleminin programlama aşamaları belirtilmiştir. Lazer tezgahında programlama yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği ve program aşamasının daha etkili uygulanabilmesi ve kavranabilmesi için açıklamalar yapılmıştır.

* Farklı nesne grupları duvar, kapı, pencere, yazı, olçülendirme gibi için Layer ( Katman ) oluştur.

* Hangi birim cinsinden çizim yapacağına karar ver. (Mimari çizimlerde genelde cm, makine parçası gibi yerlerde mm, peyzaj ve şehir planlama tarzı işlerde metre gibi.)

* Nesnelerin boyutlarını gerçek ölçülerinde gir. ( Yani kağıda çizerken olduğu gibi proje ölçeğine boyutlarını bölmeden gir.)

* Üst   üste çizgiler olmamasına dikkat et. Bir çok açıdan problem yaratır.

* Programın altındaki çizim modlarından   ( snap, ortho   , polar vb.. ) hangisi açık / hangisi kapalı kontrol et.

* Farklı boyut ve açılarda ama aynı nesnelerden oluşan nesneleri tek tek çizmek yerine bir tane çiz , blok oluştur ( Make Block ) ve Insert Block ile istediğin gibi ekle.

* Projeye yakınlaşmak-uzaklaşmak, kaydırmak gibi işler için farenin ortasındaki Scroll ( kaydırma ) tuşunu kullan.

* Duruma göre bazı katmanları gizle ( on / off ) ya da kilitle (lock/unlock).

* Taranmak istenen alanların kapalı olmasına dikkat et.

* Ölçülendirmedeki yazı, ok ve ölçü çizgilerinin nesnelerimizle orantılı olmasına dikkat et.


Lazer tezgâhını kullanmak için, tezgâhın yapısı ve özelliklerini iyi anlamak gerekir. Kesilecek malzemenin tezgâhın üzerine konulmasından kesilen parçaların alınmasına kadar geçen işlemler iyi takip edilmelidir. Programlama yapabilmek için tezgaha ait programın iyi bilinmesi gerekmektedir.
Kontrol kartının özellikleri Tezgaha yüklenmiş olan parça programları kontrol ünitesi hafızasında saklanabilir, buradan çağrılarak defalarca işletilir.

Tezgah kontrol ünitesini besleyen özel bir güç kaynağı mevcuttur. Tezgahın enerjisi kesilse bile program vb. veriler muhafaza edilir.  Parça programı üzerinde yapılması düşünülen değişiklikler istenildiği anda ve kolaylıkla yapılır. Değiştirilmiş olan program son şekliyle hem işletilir hem de hafızada saklanır.

İlgili Aramalar : Lazer Kontrol Kartı

 

Ana Sayfa |Lazer Tüp |Lazer Lens |Lazer Soğutma |Lazer Ayna |Lazer Güç Kaynağı |Lazer Kontrol Kartı |İletişim