Lazer Lens ve Aynaları

 • -
 • Lazer Yedek Parçaları
 • -
 • Lazer Lens ve Aynaları
 • -

  Lazer Lens ve Aynaları

  Lazer kesim makinelerinde kullanılan ve bu makineden gelen ışınların en pürüzsüz şekilde aktarılmasını sağlayan lenslerdir. Lazer lensler; ışının odaklanmasını ve mükemmel şekilde kesiminin olmasına eşlik eder ve gelen ışınları inceltir. Gelen ışınların yaptığı işlem sayesinde lazer lensler, muazzam bir kesim ve performans sağlamaktadırlar. Bu performansın istenilen şekilde olabilmesi için kullanılan ekipmanlar da büyük önem taşımaktadır. Çünkü ancak bu sayede lazer lensler ışın transferlerini kusursuz bir şekilde ortaya koyabilmektedir. 

  LAZER LENSLERİNİN ÖZELLİKLERİ VE KULLANIM ALANLARI 

  Lazer lensleri sahip oldukları inçlere göre guruplandırılır. Kullanım alanı da lenslerimizin inçleriyle doğru odaklıdır. Örneğin elimizde 2.0 inç ( maksimum uzaklık ) bulunduğunda; yalnızca kesim için kullanabiliriz. Kullanım alanı ise ; grafik ile malzeme arasındaki uzaklığı arttırır. Böylesi bir uzaklık isteniyorsa 2.0 inç lazer lensleri ile bu kombinasyon kurulabilir. Veya 5.0 inç lazer lensimizle, lazer kazıma işlerini yapabiliriz. Kesim işlemi esnasında olandan daha düşük odak uzaklıkları için elde edebileceğimiz en iyi lens ayarıdır. Ahşap zeminleri yakarak kazıma işlemlerinde , düşük ayrıntılı grafikleri yüksek lazer gücüyle kazıyabilmek için 4.0 inçler kullanılır.  

  LAZER LENSLERİN BAKIMI VE MONTAJI NASIL OLMALIDIR ? 

  Lazer lens aynalarının bakımı oldukça önemlidir çünkü bu aynalar çok hassas bir yüzeye sahiptir. Temizleme işlemleri de bu hassasiyetle yapılmalıdır. Temizleme kitleri ile lazer lenslerinin ve aynalarının bakımını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

  Montajını ise şu şekilde yapabilirsiniz; 

  Lenslerimizin bakımını yaptıktan sonra lensimizin bombeli kısmını kendimize doğru yönelterek kolaylıkla montajını yapabiliriz 

  Aynayı yerinde tutan somun sökülür ve ayna yuvaya yerleştirilir. Gümüş tarafı yukarı gelecek şekilde yerleştirilir ve ayna yuvaya sabitlenir. 

  LAZER LENS SEÇİMLERİ 

  OEM lensler en kaliteli lensler olarak bilinir. Alternatif olarak farklı lenslerde tercih edilebilir. Böyle bir durumda OEM lens standartlarına yakın olmasına özen gösterilmesi gerekir. Hangi lensin tercih edilmesi gerektiği ; grafiğin çözünürlüğü (dpi) ve ayrıntı derecesine, lazerin gücüne, malzemenin tipi ve kalınlığı gibi birçok faktör göz önünde bulundurularak seçim yapılır.  Optik yaklaştırma lensinin seçimi bu ve bunun gibi bir çok faktöre bağlıdır.

  Lazer ayna; genellikle ışın yansıtıcı olarak bilinen, lazer makinelerinde ışın transferinin yapılmasını sağlayan yansıtıcıdır. Bu ışınlar özellikle lazer aynaları tarafından lazer kesim makinelerinin kafasına gelir ve bu sayede lazer ışınları mükemmel bir şekilde odaklanır. Lazer ışınlarının odaklandığı mesafeye göre, lazer lens seçimleri yapılmalıdır. 

  LAZER LENS AYNA SEÇİMİ  

  Lazer lens ayna seçiminde ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Örneğin ; lazer ayna kalınlığı ile lazer ayna çapıyla , istenilen lazer gücü doğru orantıda yansıtılabilmelidir. Bu kombinasyon doğru orantı da ayarlandığında performansını ancak gösterebilir. Bu ayarın doğru yapılmaması durumunda istenilen odaklanma elde edilemez. Lazer ayna ve çap kalınlığı ayarı, tüm yapılacak olan işlemlerin ana ayarıdır. Bu ayarın doğru yapılması neticesinde güzel sonuçlar elde edilir. 

  LAZER LENS AYNALARIN KULLANIM ALANLARI 

  Kullanım alanları ; lazer oyma ve lazer kesim makineleridir. Bu aynaların silikon ve molibden (molybdenum) olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.  

  Silikon Ayna ; Silikondan üretilen bu lazer aynaları genellikle yoğun altın kaplamaya sahiptirler. Silikon aynalar lazer ışınlarının , lazer işlemi yapılacak olan zemine pürüzsüz bir şekilde yansıtılmasını sağlar.  

  Molibden (molybdenum) aynalar ise ; yüksek ısı iletkenliği, yüksek erime ve kaynama noktası,  yüksek ısı dayanımı ve yüksek ısı iletkenliğine sahip aynalardır. Gelen ışınları 200 watt’a kadar yansıtabilme özelliğine sahiptirler. Düşük genleşme gibi üstün özellikleri de bulunmaktadır. Molibden aynalar 2623°C derece de erime gösterirler. Yüksek sıcaklıkta su buharını ayrıştıran molibdenler soğuk havadan etkilenmezken ; sülfirik ve nitrik asitlerden etkilenir ve akkor ( ışık saçacak bir aklığa varıncaya değin ısıılmış olan )  durumundayken oksitlenirler. ( oksijenle birleşerek oksit durumuna girmek ) 

  LAZER AYNALARININ TEMİZLİĞİ 

  Kazıma ve kesim işlemleri sonrasında lazer aynaları, netliğini oldukça kaybeder. Yapılan lazer kesimi özellikle ahşap zemin üzerinde gerçekleşmişse , lens aynaları bu işlem sonrası yüksek toza maruz kalır. Bu sebepten dolayı lazer lens aynalarının kontrolü ve bakımı ; mükemmel sonuçlar elde etmek için düzenli bir şekilde temizliği ve kontrolü gerektirmektedir.